Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Az amerikai multimilliárdos szerint a baloldali woke politika felvállalása nézhetetlenné teszi a Netflixet. Musk így kommentálta azt, hogy a leiratkozások száma az utóbbi időben ugrásszerűen nőtt.
„Woke elmevírus”
„A woke elmevírus nézhetetlenné teszi a Netflixet” – twittelte a kedd este Elon Musk dél-afrikai származású mérnök, vállalkozó és multimilliárdos újító. A bejegyzés válasz arra a cikkre, amely a közismert amerikai médiaszolgáltató és produkciós vállalat feliratkozóinak számában bekövetkezett meglepetésszerű zuhanással foglalkozott.
Musk itt nem állt meg: amikor a gépi tanulással foglalkozó mérnök, Pranay Pathole válaszképpen megjegyezte, hogy
„a woke elmevírus jelenti a legnagyobb veszélyt a civilizációra nézve”,
Elon Musk csak ennyit reagált: „igen”.
A Netflix 200 ezer feliratkozót veszített, és várhatóan további 2 millió távozása várható. A szolgáltató részvényei 20 százalékot estek az információ hatására.
Antirasszizmus a nappaliban
A The Daily Wire figyelmesen követi a Netflix népszerűségének alakulását. A lap szerint egyértelmű, hogy a streaming-szolgáltató népszerűségének zuhanása a baloldali woke politika felvállalásának és a túlzott mértékű szexualitás megjelenítésének köszönhető.
A baloldali politizálás jelének tekinthető például az, hogy a szolgáltató Ibram X. Kendi, a kritikai fajelmélet ideológusával, egyúttal a Bostoni Egyetem akadémikusával együttműködésben készítette el Kendi „Antirasszista bébi” (Antiracist Baby) című könyvének adaptációját. Az alkotók célja az volt, hogy Kendi munkáját gyerekműsorként tálalják a közönség számára. Az Antirasszista bébi célja Kendiék szerint az, hogy
„bemutassa az antirasszizmus fogalmát és erejét úgy a legfiatalabb olvasók, mint a felnőttek számára egyaránt.”
A show producere maga Kendi.
A Netflix az Antirasszista bébi adaptációja mellett egy másik antirasszizmussal foglalkozó Kendi-munkát is felvállalt. A „Kezdetektől fogva megbélyegzett” (Stamped from the Beginning) című könyvet a szolgáltató dokumentumfilmként tálalja, amelynek üzenete, hogy a „rasszista gondolkodás él és virul Amerikában”. Ezen felül egy harmadik Kendi-könyv is a csőben van. A „Megbélyegzett: rasszizmus, antirasszimus & Te” (Stamped: Racism, Antiracism, & You) című alkotással kifejezetten a fiatal közönségre céloznak.
A Kendi-antológia adaptációján kívül a rasszizmus kapcsán a Netflix egyéb érzékeny, megosztó témákat is boncolgat. 2020. októberében egy Colin Kaepernickről szóló műsor készítésébe kezdett bele. A San Francisco 49ers nevű amerikaifutball-játékos politikai szerepvállalása a nemzeti himnusz alatti térdeléssel kezdődött. Ezen felül
A műsor rendezőjének sajtóközleményében a következők álltak.
„Tiltakozásával Colin Kaepernick nemzeti párbeszédet lobbantott lángra a rasszokról és az igazságosságról. Ennek messzemenő következményei lettek úgy a futball, mint a kultúra területén, de Kaepernick magánéletében is. (…) Colin története rengeteg mindent elárul az identitásról, a sportéletről, továbbá a tiltakozás és az alkalmazkodóképesség megadással viselt szellemiségéről. Boldogabb nem is lehetnék, hogy elmondhatom ezt a történetet a csapatommal a Netflixnél.”
A Daily Wire rámutat, hogy
Az ok a „Cukorfalatok” (Cuties) című francia film megjelenése lehet, amely pubertás előtt álló lányokat szexuálisan provokatív szituációkban mutat be. „A film egyfajta társadalmi kommentár a fiatal gyermekek szexualizációja ellen.” – vette védelmébe az alkotást ekkor a Netflix.
Musk megreformálná a Twittert
Nem ez az első eset, hogy a Tesla és a SpaceX milliárdos tulajdonosa a baloldali „felvilágosult” politikát élesen kritizálja. Egyesek szerint az április közepi hír, miszerint Elon Musk megvásárolná a Twittert, hasonló indíttatáson alapul.
Musk magát „abszolutista véleményszabadság-pártinak” titulálva rögzítette,
hogy szerinte a közösségimédia-platformnak vissza kellene térnie a gyökereihez, és egy „véleményszabadságra épülő párt véleményszabadságra szakosodott szervezetként” kellene ismét működnie.
„A Twitterben különösen jelentős potenciál van. Én ki fogom ezt aknázni” – jelentette ki Elon Musk néhány héttel ezelőtt. Ezt követően egy 43 milliárd dolláros vételi ajánlatot tett a platform vezetőségének.
Válaszul a Twitter egyes dolgozói „félelmüknek” adtak hangot. Attól tartanak, hogy a vállalkozó befolyásszerzésével a Twitter "inkluzív vállalati kultúrája" megváltozna.
Kép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Dobozi Gergely